• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Керівництвом ЮНЕСКО оголошено започаткування прямого моніторингу ситуації у окупованому Криму
Опубліковано 02 жовтня 2018 року о 16:23

1 жовтня 2018 року у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі відбулась інформаційна зустріч заступника Генерального директора Організації Н.Касіанідеса з постійними представниками держав-членів, присвячена моніторингу ситуації у  окупованому Криму у сферах компетенції Організації.

Захід, який проводився керівництвом Організації всьоме, традиційно викликав непересічну увагу (зустріч відвідало понад 100 акредитованих при ЮНЕСКО представників постійних місій країн-членів та співробітників Секретаріату Організації).

Виступаючи з доповіддю про діяльність ЮНЕСКО, спрямовану на запровадження прямого спостереження з порушеннями правової бази Організації на анексованому Росією півострові, Н.Касіанідес, який є офіційною контактною особою Організації з питань запровадження комплексного моніторингу у Криму, високо оцінив взаємодію з Україною у цьому питанні та підкреслив  важливість і складність завдань, що постають перед ЮНЕСКО у цьому контексті, підкресливши, що Секретаріат Організації вперше в історії має справу із завданням подібного масштабу та складності.

Окремо наголошено на намірі Секретаріату ЮНЕСКО реалізувати у період до квітня 2019 р. першу фазу прямого моніторингу ситуації у Автономній Республіці Крим та м.Севастополь у сферах відповідальності ЮНЕСКО на основі розроблених за результатами кількох раундів консультацій з українською стороною параметрів.

У якості доповідачів на зустрічі виступили представники інституційних партнерів ЮНЕСКО - офісів Верховного Комісара ООН з прав людини,  Представника з питань свободи преси ОБСЄ, Міжнародного секретаріату ІКОМОС та неурядової правозахисної організації “Amnesty International”.

Промовці надали детальну інформацію щодо поточної ситуації у сферах компетенції ЮНЕСКО, наголосивши на значному її погіршенні з моменту підготовки попередніх доповідей. Зокрема, представники партнерських інституцій навели конкретні факти цілеспрямованих порушень прав людини та утисків національних меншин, свободи віросповідання, свободи преси та вираження поглядів, безпеки журналістів, доступу до освіти рідною мовою тощо.

Посол України у Франції, Постійний представник України при ЮНЕСКО Олег Шамшур поінформував присутніх щодо значного погіршення ситуації на півострові у всіх сферах компетенції Організації. Олег Шамшур наголосив на наявності усіх необхідних передумов запровадження механізму безпосереднього моніторингу ситуації у Криму та закликав до використання результатів цієї діяльності для здійснення реального впливу на ситуацію з правами людини на окупованому півострові. Було також висловлено незмінну готовність України до посилення взаємодії на цьому напрямку.

У дискусії взяла участь Постійний представник Литви при ЮНЕСКО І.Вайсвілайте, яка від імені 30 країн, серед яких більшість - держави-члени ЄС, а також Австралія, Грузія, Ісландія, Канада, Молдова, Норвегія, США та Чорногорія, підтвердила незмінну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України у контексті відповідних резолюцій ГА ООН * (минулого року до аналогічної спільної заяви приєдналось 28 країн). Було висловлено занепокоєння погіршенням ситуації у Криму у всіх без виключення сферах компетенції ЮНЕСКО та наголошено на необхідності імплементації рішень Виконавчої ради Організації щодо забезпечення належного моніторингу ситуації з правами людини на півострові.

Крім того, з промовою виступив постійний представник Туреччини при ЮНЕСКО А.Ченгізер, який висловив занепокоєність її країни триваючою ситуацією у Автономній Республіці Крим та м.Севастополь, зокрема, щодо численних порушень прав кримських татар та інших спільнот. Окремо наголошено на неприпустимості руйнації культурної та релігійної спадщини кримськотатарського народу, прикладом чого є, зокрема, Ханський палац у Бахчираї. Наголошено, що Туреччина, на території якої мешкають понад 4 млн. кримських татар,  надалі продовжуватиме підтримувати ЮНЕСКО у реалізації безпосереднього моніторингу на півострові.

В.о. постпреда Грузії при ЮНЕСКО Т.Гіуашвілі, наголосивши на критичній ситуації з правами людини у окупованому Криму, також привітала намір Секретаріату Організації розпочати прямий моніторинг та зберегти при цьому регулярність інформаційних зустрічей з кримської проблематики з метою збереження теми прав людини у АРК та м.Севастополь у центрі постійної уваги ЮНЕСКО.

В цілому, захід підтвердив важливе місце, яке посідає проблематика окупованого Криму у списку пріоритетів ЮНЕСКО та налаштованість керівництва Організації на посилення взаємодії з Україною у запровадженні дієвого міжнародного контролю над ситуацією на півострові в рамках мандату ЮНЕСКО. Інформаційна зустріч також засвідчила зростання підтримки України у цьому питанні з боку країн-членів найбільш представницької міжнародної організації системи ООН.

 * Statement_at_UNESCO_information_meeting_1_October_2018.pdf

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux