Україна є членом ЮНЕСКО - Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки i культури - з 12 травня 1954 року.
Членство України в ЮНЕСКО стратегічно орієнтоване на сприяння розширенню міжнародного співробітництва наукових, освітніх і культурних інституцій шляхом забезпечення їх участі у програмній діяльності Організації.
Координацію співпраці національних інституцій з ЮНЕСКО покладено на Національну комісію України у справах ЮНЕСКО – міжвідомчий орган при МЗС України – створений Указом Президента України № 212/96 від 26 березня 1996 р.
З грудня 1962 року в штаб-квартирі Організації, м. Париж, Франція, функціонує Постійне представництво України при ЮНЕСКО.
Постійним представником України при ЮНЕСКО зараз є Надзвичайний і Повноважний Посол України у Французькій Республіці Вадим Омельченко.
Метою співробітництва України з ЮНЕСКО є зміцнення інтелектуального потенціалу країни та залучення його до загальносвітових процесів в гуманітарній сфері, а також використання в національних інтересах можливостей і ресурсів ЮНЕСКО та міжнародного досвіду співпраці у галузях компетенції цієї Організації - освіти, науки, культури, інформації та комунікації.
Одним із важливих аспектів, який визначає активність України та її роль в діяльності ЮНЕСКО, є її участь у керівних та програмних органах ЮНЕСКО.
За період членства в ЮНЕСКО Україна чотири рази обиралася до керівного органу Організації – Виконавчої ради: у 1981 – 1985 рр., 1995 – 1999 рр., 2001 – 2005 рр. та 2013 - 2017 рр.
У період членства з 2013 до 2017 рр. представником України у Виконавчій раді ЮНЕСКО був заступник Міністра закордонних справ України, Голова Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Сергій Кислиця.
Внесок України до бюджету ЮНЕСКО у 2024 р. складає 190 821 дол.США. Україна не має заборгованості по сплаті внесків до бюджету Організації.
Крім цього, наша держава регулярно сплачує обов'язковий внесок до Фонду всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО, який складає у 2024 р. 1 919 дол. США.