Завдяки Програмі UNITWIN/Кафедри ЮНЕСКО при вищих навчальних та наукових закладах України діють спеціалізовані кафедри, які сприяють розвитку міжнародної наукової співпраці. Програма допомагає покращати діяльність вищих навчальних закладів, подолати прогалину знань, мобілізувати університетський досвід і співпрацювати у рамках Порядку денного у сфері сталого розвитку до 2030 року.
Програма UNITWIN/Кафедри ЮНЕСКО започаткована у 1992 році та підтримує створення кафедр ЮНЕСКО і мереж UNITWIN у ключових пріоритетних галузях, що стосуються сфер компетенції Організації - освіта, природні та соціальні науки, культура і комунікації. Сьогодні у світі діє 851 кафедра ЮНЕСКО у понад 115 державах-членах.
У вишах та наукових закладах України створено і діють 12 кафедр ЮНЕСКО.
- Кафедра ЮНЕСКО "Інформаційні та комунікаційні технології в освіті" Міжнародного науково – технічного університету (м.Київ) 1995 р.
- Кафедра ЮНЕСКО "Філософія людського спілкування" Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. П.Василенка (м.Харків) 1996 р.
- Кафедра ЮНЕСКО "Права людини, мир, демократія, толерантність та міжнародне взаєморозуміння" при Національному університеті "Києво-Могилянська академія" (м.Київ) 1998 р.
- Кафедра ЮНЕСКО з питань кріобіології на базі Інституту проблем кріобіології та кріомедицини НАН України (м.Харків) 1998 р.
- Кафедра ЮНЕСКО "Вища технічна освіта, прикладний системний аналіз та інформатика" на базі Національного технічного Університету України "КПІ" (м.Київ) 1999 р.
- Кафедра ЮНЕСКО "Екологічно чисті технології" на базі Харківського національного автомобільно-дорожнього технічного університету (м.Харків) 2000 р.
- Кафедра ЮНЕСКО "Нові інформаційні технології в освіті для всіх" Міжнародного науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН України та МОН України (м.Київ) 2002 р.
- Кафедра ЮНЕСКО "Духовно-культурні цінності виховання та освіти" на базі Інституту духовного розвитку людини Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля (м. Луганськ/переміщено до м.Київ) 2009 р.
- Кафедра ЮНЕСКО "Неперервна професійна освіта ХХІ століття" на базі Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України (м.Київ) 2016 р.
- Кафедра ЮНЕСКО "Наукова освіта" на базі Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова (м.Київ) 2021 р.
- Кафедра ЮНЕСКО "Музика, освіта, наука - заради миру" на базі Національної Музичної Академії України імені П.І.Чайковського (м.Київ) 2022 р.
- Кафедра ЮНЕСКО "Традиції в культурі та мистецтві - збереження та розвиток" на базі Харківського національного університету мистецтв імені І.П.Котляревського (м.Харків) 2023 р.