10 жовтня 2018 р. в рамках 205-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО на засіданні Комісії з питань програми та зовнішніх зносин було ухвалено внесене Секретаріатом Організації десяте поспіль рішення «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)».
Рішення базувалось, зокрема, на матеріалах щодо ситуації на півострові, наданих Україною та організаціями-партнерами ЮНЕСКО.
Документ було представлено в.о. заступника Генерального директора ЮНЕСКО з питань зовнішніх зносин Н.Касіанідесом у контексті виконання попередніх рішень цього керівного органу Організації, ухвалених на його 194-204 сесіях. Н.Касіанідес поінформував членів Виконавчої ради про рішення керівництва ЮНЕСКО розпочати першу фазу прямого моніторингу ситуації на півострові у сферах відповідальності ЮНЕСКО у період між нинішньою 205-ю та наступною 206-ю (квітень 2019 р.) сесіями Виконради. Він підтвердив намір Секретаріату Організації зберегти періодичність (двічі на рік) інформаційних зустрічей у штаб-квартирі ЮНЕСКО з питань ситуації в АРК та м.Севастополь.
Представник Російської Федерації запропонував винести проект рішення Секретаріату на голосування. За підсумками голосування рішення було ухвалено більшістю голосів.
Після ухвалення рішення слово взяли делегації низки країн-членів Виконради та держав-спостерігачів (саме у такому статусі надано слово постпредам України та ЄС).
Постійний представник України, Посол України у Франції О.В.Шамшур наголосив на ключовій ролі ЮНЕСКО у розв’язанні проблем в окупованому Росією Криму у сферах виключної компетенції Організації та необхідності використання результатів прямого моніторингу для пошуку шляхів виправлення ситуації з правами людини на півострові. Було підкреслено готовність української сторони надалі прововжувати та посилювати діалог з Секретаріатом, членами Виконради та державами-членами ЮНЕСКО для повного виконання відповідних рішень Виконавчої ради.
На підтримку України виступили делегації США (наголошено на підтримці суверенітету та територіальної цілісності України, значному погіршенні ситуації в Криму в усіх сферах компетенції ЮНЕСКО, підтримано запровадження безпосереднього моніторингу на півострові) та Постійної місії ЄС (сторона ЄС привітала ухвалення рішення;підкреслено, що ситуація в Криму значно погіршилась в усіх без виключень сферах компетенції ЮНЕСКО; наголошено на нагальній необхідності започаткування прямого моніторингу вже до наступної сесії Виконради).
Рішенням Виконради, зокрема, передбачається, що на 207-й сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО у жовтні 2019 р. Генеральний директор має представити доповідь щодо реалізації попередніх рішень Виконради. Передбачається, що ключовим елементом цієї доповіді має стати звіт про результати першої фази прямого моніторингу ситуації в окупованому Криму, із започаткуванням якого відбудеться формування повноцінного комплексного механізму моніторингу з боку Секретаріату Організації, передбаченого рішенням 197-ї сесії Виконради ЮНЕСКО.