Ситуація у галузі прав людини в окупованому Криму, протидія знищенню кримськотатарської спадщини - Бахчисарайського палацу та міжнародна підтримка України на шляху боротьби за відновлення територіальної цілісності стали головними темами міжнародної конференції «Деокупація Криму: коли і як», проведеної 5 квітня в Лісабоні Посольством України в Португалії в рамках ініційованої Президентом України міжнародної платформи «Друзі деокупації Криму».
У ході заходу до акредитованого в Португалії дипломатичного корпусу, португальській громадськості, журналістам та представникам українських громадських організацій, що взяли участь у конференції, були представлені детальні факти, які свідчать про системне порушення окупаційною владою прав людини в Криму, про загрозу знищення Ханського палацу, символу кримськотатрського народу, внаслідок варварських т.зв. реставраційних робіт, що проводяться окупаційною владою, а також поінформовано про заходи, які вживаються Україною з метою повернення Криму та захисту прав людини.
Відкриваючи конференцію, Посол України І.Огнівець звернула увагу учасників на продовження російського стороною грубого порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України, цинічне нехтування загальновизнаними нормами міжнародного права, а також висловила думку щодо доцільності посилення санкційного тиску на РФ з метою припинення російської агресії проти України.
Говорячи про порушення прав людини в Криму, заступник Міністра закордонних справ С.Кислиця наголосив, що залякування, фізичний та психологічний тиск з боку окупаційної влади Криму змусили близько 35-40 тисяч громадян України (у тому числі понад 20 тисяч кримських татар) залишити півострів і поселитися в інших районах України. Російська влада використовує такі методи для усунення будь-яких громадських ініціатив та опозиції. Результатом цієї політики стало незаконне утримання близько 60 громадян України в Росії та на тимчасово окупованій території Криму унаслідок сфальсифікованих справ. Їхнє звільнення залишається одним з головних пріоритетів України та міжнародного співтовариства.
Разом із заступником Міністра закордонних справ С.Кислицею від України участь у заході взяли Перший заступник Міністра інформаційної політики України Е. Джапарова та колишній Директор Ханського палацу у Бахчисараї Е.Аблялімова.
Е.Джапарова підкреслила, що, окупувавши Крим, РФ порушила 407 двосторонніх та 80 міжнародних договорів з Україною. З метою інтеграції Криму в правовий простір РФ були прийняті тисячі законних та підзаконних актів, серед яких 15 конституційних законів. На жаль, злочини РФ продовжуються, серед основних: згортання всіх форм свободи, нелегітимні вибори Президента РФ в українському Криму, використання теле- та радіочастотного ресурсу України з метою пропаганди проти України, мілітаризація півострова, призов до російської армії, заміщення цивільного населення, заборона діяльності Меджлісу та багато інших. Міжнародна адвокація – це поки єдиний спосіб реальної допомоги громадянам України в Криму, без якої кількість репресій була би значно більшою.
Говорячи про знищення РФ кримськотатарської спадщини - Бахчисарайського палацу, Е.Аблялімова зазначила, що під виглядом реставрації Росія фактично знищує єдину в світі пам’ятку кримськотатарської палацової архітектури. Злочин знищення культурної спадщини полягає в нехтуванні принципом науковості та застосування звичайних будівельних норм до об’єкту історичного значення. Крім того, порушено принцип зворотності – вже сьогодні впізнати Ханську мечеть, яка є частиною комплексу, на жаль, неможливо! Це все є спробою переписати історію кримських татар, як корінного народу, та викривити історичну дійсність.
З промовами також виступили депутат Європейського парламенту Ж.І. Фаріа, Голова парламентської групи дружби Португалія-Україна, депутат Асамблеї Республіки Р.Бешіга, Посол Грузії в Португалії Р.Бешідзе, Радник з політичних питань Посольства США в Португалії П.Андреолі. Окрім того, португальські експерти, зокрема депутат Лісабонської міської ради А.Галлаш-Хол де Біювінк, Почесний консул України Е.Н. Сантуш Сілва, політичний аналітик та геополітичний експерт Н.Рожейру та професор Університету Нова м.Лісабон Ж.Б.де Маседу, висловили своє бачення щодо можливих шляхів деокупації Криму.