• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Питання моніторингу ситуації у окупованому Криму – серед пріоритетів порядку денного ЮНЕСКО
Опубліковано 28 березня 2018 року о 10:46

26 березня 2018 року у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі відбулась перша інформаційна зустріч обраного наприкінці минулого року нового Генерального директора Організації О.Азулє з постійними представниками держав-членів.

Захід, який викликав непересічну увагу (зустріч відвідало понад 200 акредитованих при ЮНЕСКО представників постійних місій країн-членів та співробітників Секретаріату Організації, у порівнянні із близько 100 учасниками минулорічної інформаційної зустрічі з питань Криму), був присвячений основним пріоритетам діяльності ЮНЕСКО на найближчу перспективу та питанням, що становлять для Організації особливий інтерес: реформування ЮНЕСКО, моніторинг ситуації у  окупованому Криму у сферах компетенції Організації та ініціатива «Відродимо дух Мосула (Ірак)».

Виступаючи на заході з доповіддю про діяльність ЮНЕСКО, спрямовану на запровадження прямого спостереження з порушеннями правової бази Організації на анексованому Росією півострові, О.Азулє високо оцінила взаємодію з Україною у цьому питанні та підкреслила  важливість і складність завдань, що постають перед ЮНЕСКО у цьому контексті, підкресливши, що Секретаріат Організації вперше в історії має справу із завданням подібного масштабу та складності.

Окремо наголошено на ухваленні у листопад минулого року, за результатами кількох раундів консультацій з українською стороною, робочого документа, яким визначаються параметри прямого моніторингу у Криму у сферах відповідальності ЮНЕСКО. Повідомлено, що нині Секретаріат веде роботу з підготовки практичного запровадження такого моніторингу на основі розроблених параметрів. 

У якості доповідачів на зустрічі виступили уповноважений Секретаріату Представника з питань свободи преси ОБСЄ А.Ботагаров, представник Офісу Верховного Комісара ООН з прав людини Д.Бояніч, експерт неурядової правозахисної організації “Amnesty International” Д.Крівошеєв та Директор Міжнародного секретаріату ІКОМОС Г.Юнгенблодт.

Промовці надали детальну інформацію щодо поточної ситуації у сферах компетенції ЮНЕСКО, наголосивши на значному її погіршенні з моменту підготовки попередніх доповідей. Зокрема, представники партнерських інституцій навели конкретні факти цілеспрямованих порушень прав людини та утисків національних меншин, свободи віросповідання, свободи преси та вираження поглядів, безпеки журналістів, доступу до освіти рідною мовою тощо.

Посол України у Франції, Постійний представник України при ЮНЕСКО Олег Шамшур поінформував присутніх щодо значного погіршення ситуації на півострові у всіх сферах компетенції Організації. Олег Шамшур наголосив на необхідності продовження роботи із запровадження механізму безпосереднього моніторингу ситуації у Криму та висловив готовність України до посилення взаємодії на цьому напрямку.

У дискусії взяла участь Постійний представник Литви при ЮНЕСКО І.Вайсвілайте, яка від імені 27 країн, серед яких більшість - 21 держава-член ЄС, а також Австралія, Грузія, Канада, Норвегія, США та Чорногорія, підтвердила незмінну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України у контексті резолюцій ГА ООН A/RES/28/262 від 27 березня 2014 р. «Територіальна цілісність України». Було висловлено занепокоєння погіршенням ситуації у Криму у всіх без виключення сферах компетенції ЮНЕСКО та наголошено на необхідності імплементації рішень Виконавчої ради Організації щодо забезпечення належного моніторингу ситуації з правами людини на півострові.

Крім того, з промовою виступив постійний представник Туреччини при ЮНЕСКО А.Ченгізер, який висловив занепокоєність своєї країни триваючою ситуацією у Автономній Республіці Крим та м.Севастополь, зокрема, щодо численних порушень прав кримських татар та інших спільнот. Наголошено, що Туреччина, на території якої мешкають понад 4 млн. кримських татар,  надалі продовжуватиме підтримувати ЮНЕСКО у напрямку вироблення механізму безпосереднього моніторингу на півострові.

В цілому, захід підтвердив важливе місце, яке посідає проблематика окупованого Криму у списку пріоритетів ЮНЕСКО та налаштованість її нового керівництва на посилення взаємодії з Україною у запровадженні дієвого міжнародного контролю над ситуацією на півострові в рамках мандату ЮНЕСКО. Інформаційна зустріч також засвідчила зростання підтримки України у цьому питанні з боку країн-членів найбільш представницької міжнародної організації системи ООН.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux