Ситуація на території тимчасово окупованого Росією Криму у сфері компетенції ЮНЕСКО продовжує погіршуватися. Про це йдеться у доповіді Генерального директора Організації, підготовленій на виконання рішення Виконавчої ради ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)». Документ оприлюднено на офіційному сайті Організації.
Доповідь базується на інформації Секретаріату ЮНЕСКО, а також матеріалах української сторони та інституційних партнерів Організації – Управління Верховного комісара ООН з прав людини, Представника з питань свободи ЗМІ ОБСЄ, ІКОМОС, «Amnesty International».
У документі наголошується на грубих порушеннях з боку окупаційної влади прав українців та кримських татар у сфері освіти, використання рідної мови та забезпечення свободи ЗМІ.
У цьому контексті нагадується про рішення Міжнародного суду ООН від 19 квітня 2017 року, який зобов’язав Росію утриматися від збереження або застосування нових обмежень на права кримськотатарської спільноти зберігати свої представницькі інституції, а також забезпечити доступ до освіти українською мовою.
Міжнародні правозахисні організації фіксують факти систематичних порушень свободи ЗМІ та безпеки журналістів, зокрема поширення фейкової інформації, негативного дискурсу, що нав’язує мову ненависті та нетолерантності, а також тиск на незалежні ЗМІ – закриття теле- та радіостанцій, залякування, обшуки, арешти журналістів.
Підкреслюється, що через незаконну окупацію АРК та міста Севастополь стало неможливим виконання міжнародних проектів у галузі природничих наук, які було заплановано на 2013-2017 роки, а також відсутність можливості для України доступу до своїх об’єктів культурної спадщини, історичних та архітектурних пам’яток, музеїв, біосферних резерватів, наукових центрів тощо.
У документі наголошується на необхідності налагодження ефективного міжнародного моніторингового механізму ситуації в окупованому Криму та повідомляється про консультації між Україною та Секретаріатом ЮНЕСКО щодо формату запровадження прямого моніторингу у сфері компетенції Організації.
Доповідь Генерального директора буде розглянута на 202-й сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО, що відбудеться з 4 по 18 жовтня 2017 року у Парижі.