• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
ЮНЕСКО надало посилений захист 20 об'єктам культурної спадщини України
Опубліковано 07 вересня 2023 року о 17:59

7 вересня 2023 року в штаб-квартирі ЮНЕСКО за ініціативою України була скликана 3-я позачергова сесія Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту  (Комітету Другого протоколу 1999 р. до Гаазької конвенції 1954 р. про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту). Усього в історії Комітету Другого протоколу 1999 р. було три позачергові сесії, 2 з яких – у березні 2022 р. і сьогодні 7 вересня 2023 р. – були присвячені Україні, захисту її культурної спадщини від російської збройної агресії.

Позачергова сесія відбулася під головуванням Нігерії. Необхідність скликання цієї сесії виникла у зв’язку з російськими ракетними обстрілами об’єктів культурної спадщини України, включаючи об’єкти Всесвітньої спадщини із Списку ЮНЕСКО у Львові «Львів – Ансамбль історичного центру» та Одесі «Історичний центр Одеси» у липні 2023 р.

Відкриваючи сесію заступник Генерального директора ЮНЕСКО Ернесто Оттоне підкреслив, що ця подія є черговим важливим етапом у процесі міжнародного захисту культурної спадщини України. Постійний представник України при ЮНЕСКО, Посол Вадим Омельченко наголосив, що росія, держава-учасниця Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту  та Першого протоколу до неї, порушила свої міжнародні зобов'язання і цілеспрямовано руйнує та викрадає культурні цінності в Україні. Постійний представник України подякував ЮНЕСКО за рішучу реакцію на злочини, вчинені Росією, і направлення до Одеси експертної місії  для оцінки завданої росією шкоди. Вадим Омельченко нагадав, що злочинні дії росії проти культурної спадщини нашої держави мають бути покарані міжнародним правосуддям. Виступаючи на сесії в онлайн-форматі Заступниця Міністра культури та інформаційної політики України Анастасія Бондар представила номінаційні досьє об'єктів культурної спадщини України для надання їм посиленого захисту.

Комітет ухвалив рішення надати посилений захист відповідно до статті 11 Другого протоколу 20 об’єктам культурної спадщини України, що знаходяться у різних регіонах нашої держави, у тому числі у Києві, Львові, Одесі та Чернівцях. Відтепер ці об’єкти мають сильний міжнародний юридичний імунітет від нападів росії, а його порушення розглядатиметься як воєнний злочин у сенсі міжнародного кримінального правосуддя.  Зокрема, ЮНЕСКО надала тимчасовий посилений захист таким українським об'єктам: Собор Святої Софії та пов’язані з ним монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра; Львів - Ансамбль історичного центру; Дерев’яні церкви карпатського регіону. Ясінянська церква Вознесіння Господнього; Дерев’яні церкви карпатського регіону. Жовківська церква Пресвятої Трійці; Дерев’яні церкви карпатського регіону. Матківська церква Введення в храм Пресвятої Богородиці; Дерев’яні церкви карпатського регіону. Нижньовербізька церква Різдва Пресвятої Богородиці; Дерев’яні церкви карпатського регіону. Потелицька церква Зіслання Святого Духа; Дерев’яні церкви карпатського регіону. Рогатин – церква Зіслання Святого Духа; Резиденція Буковинських і Далматинських митрополитів;  Геодезична дуга Струве – Катеринівка;  Геодезична дуга Струве – Баранівка; Геодезична дуга Струве – Фельштин; Геодезична дуга Струве – Старо-Некрасівка; Астрономічна обсерваторія Київського національного університету; Культурний ландшафт каньйону в Кам’янці-Подільському; Дендрологічний парк “Софіївка”;  Держпром (будівля Державної промисловості); Науково-дослідний інститут (НДІ) Астрономічна обсерваторія Одеського національного університету; Науково-дослідний інститут (НДІ) Миколаївська астрономічна обсерваторія; Могила Тараса Шевченка та Державний історико-природничий музей-заповідник.

Комітет також ухвалив Декларацію про захист культурної спадщини України, яка вимагає від росії дотримуватись зобов’язань за Гаазькою конвенцією 1954 р. та її Першим протоколом, порушення яких є воєнним злочином,  та припинити руйнування і викрадення  культурних цінностей України. Крім цього, Комітет ухвалив рішення надати Україні міжнародну допомогу для зміцнення захисту культурної спадщини. 1999-COM_EXT_ITEM.5.__Declaration_EN_0.pdf

Делегація Естонії виголосила заяву від імені Групи друзів України в ЮНЕСКО (співавторами якої стали 44 держави) на підтримку України та з суворим засудженням злочинів  рф проти нашої держави. Делегації Чехії, Греції, Японії, Фінляндії, Австрії, Польщі, Катару підкреслили важливість позачергової сесії та ухвалених в її ході рішень, які мають в цілому зміцнити міжнародні механізми захисту культурних цінностей під час воєн і конфліктів. Позачергова сесія Комітету Другого протоколу створила додаткові міжнародні механізми захисту об’єктів культурної спадщини України і правові підставі для притягнення росії до міжнародної кримінальної відповідальності за агресію про нашої держави.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux