Сьогодні, 23 вересня, Україна разом із світовою спільнотою відзначає 150-річчя від дня народження Соломії Крушельницької (1872-1952) – української співачки світової слави, яка наприкінці ХІХ - на початку ХХ століття була символом досконалості та неперевершеності.
У листопаді 2021 року Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про відзначення 150-річчя від дня народження Соломії Крушельницької на державному рівні, а 41-а сесія Генеральна конференції держав-членів UNESCO ухвалила рішення щодо включення цієї дати до Календаря пам’ятних дат ЮНЕСКО.
Соломія Крушельницька виступала на найпрестижніших сценах світу. Її незрівнянної краси лірико-драматичне сопрано діапазоном майже в три октави – справді унікальне явище в оперному і камерному мистецтві. Їй аплодувала публіка у 30 країнах на чотирьох континентах. У її репертуарі близько 60 партій в операх понад 35 композиторів — представників різних національних шкіл і напрямів. Історія її життя – це яскравий шлях успіху надзвичайно талановитої, харизматичної та цілеспрямованої жінки.
Соломія Крушельницька народилася 23 вересня 1872 року в багатодітній родині греко-католицького священика в невеличкому селі на заході України, яка на той час не мала своєї державності. Родина належала до давніх шляхетських родів. Після закінчення консерваторії Галицького музичного товариства у Львові навчається у Мілані, пізніше у Відні. Дебют співачки в Італії відбувся у 1895 році в партії Манон («Манон Леско» Дж. Пуччіні) в Кремоні. Відтоді розпочалася блискуча кар’єра Соломії Крушельницької:
Такі диригенти, як Артуро Тосканіні та Леопольдо Муньйоне сперечалися між собою за честь виступати разом з нею. На запрошення Артуро Тосканіні, Соломія Крушельницька зіграла головні ролі в італійських прем’єрах опер Р. Штрауса «Саломея» (1906) та «Електра» (1909) на сцені театру «Ла Скала». Вона простягла руку допомоги Дж. Пуччіні після невдалого дебюту його опери «Мадам Баттерфляй» в театрі «Ла Скала» в Мілані в лютому 1904 року. Завдяки участі співачки у прем’єрі 2-ї редакції цієї опери 28 травня 1904 року в театрі «Гранде» (м. Брешіа) ця вистава була врятована, здобула світове визнання і залишається однією з найпопулярніших опер донині. Співачка провадила активну концертну діяльність.
У 1910 році одружилася з італійським адвокатом Чезаре Річчоні (1868-1936), мером міста Віареджіо.
У серпні 1939 року приїхала до м. Львова відвідати родину і з 1944 до кінця життя працювала викладачем вокалу Львівської державної консерваторії імені М. В. Лисенка.
Життя Соломії Крушельницької варте того, щоб про нього знімати художні фільми, писати романи та документальні розвідки. На її долю випала велика праця, велика слава і велика любов. Вона була дуже відомою і вільною у своїх діях і завжди наголошувала, що вона Українка.