26 березня 2024 р. у рамках 219-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО було ухвалено рішення щодо розробки Програми про свободу і безпеку науковців та Заклик до дії/UNESCO’s programme on the promotion of scientific freedom and safety of scientists and a related call to action.
Важливо підкреслити, що до вищезазначеного рішення було внесено поправку, запропоновану Україною щодо посилення зусиль для захисту та збереження сектору науки в умовах війн, конфліктів та інших надзвичайних ситуацій, включаючи науковців, вимушено переміщених за таких обставин, а також визначення конкретних дій на цьому напрямі в рамках ЮНЕСКО.
Цьому рішенню передувало проведення заходів, особливо Політичного діалогу за ініціативи Нідерландів, який був організовано за участю експертів з питань науки та представників держав-членів Організації.
19 березня 2024 р. рамках 219-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО відбувся сайд-івент щодо Програми ЮНЕСКО зі свободи та безпеки науковців, який було організовано Секретаріатом ЮНЕСКО спільно з Постійним представництвом Нідерландів при ЮНЕСКО. Заступниця Генерального директора ЮНЕСКО із соціальних та гуманітарних питань Г.Рамос у своїй промові підкреслила необхідність науки в сучасному світі. Відповідно до Рекомендації 2017 р. про науку та наукових дослідників, наука має бути відкритою та безпечною для дослідників, які працюють в цій сфері. Безпека наукових дослідників має важливе значення для наукових досліджень і наукового прогресу.
Недостатня увага, на думку ППУ, була приділена наслідкам збройних конфліктів та війн для безпеки науковців. У цьому зв'язку заступник Постійного представника України при ЮНЕСКО наголосив, що діяльність ЮНЕСКО, присвячена науці, має бути посилена. Була наведена жахлива статистика шкоди, завданої сектору науки України внаслідок російської військової агресії. Було наголошено, що одним із найстрашніших викликів для сфери науки, є війни, конфлікти та інші надзвичайні ситуації, які призводять до загибелі науковців, руйнування обладнання, позбавлення доступу до досліджень тощо. З боку Постпредства України при ЮНЕСКО було наголошено на важливості враховувати досвід України щодо співпраці з ЮНЕСКО у подоланні наслідків російської збройної агресії для сектору науки. Заступник Постійного представника України при ЮНЕСКО звернувся до ЮНЕСКО з проханням врахувати в подальшій діяльності Організації питання безпеки науковців, зокрема, в умовах війни та інших надзвичайних ситуацій.
Також з нагоди проведення цього заходу Президентом Національної академії наук України А.Г. Загороднім було зроблено виступ, з яким пропонується ознайомитись за посиланням: https://drive.google.com/file/d/11sIbKWdgdtS78y-mtuAfghvTehUt4SBa/view.