Сьогодні, 7 квітня, оприлюднено лист-звернення до членів Комітету всесвітньої спадщини (КВС) щодо необхідності перенесення місця проведення 45-ї сесії КВС з Казані, рф, та усунення російського головування у Комітеті.
Співавторами звернення виступили 46 учасниць Конвенції про про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини: Афганістан, Албанія, Андорра, Австралія, Австрія, Велика Британія, Канада, Колумбія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Еквадор, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Молдова, Монако, Чорногорія, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігерія, Північна Македонія, Норвегія, Перу, Польща, Португалія, Республіка Корея, Румунія, Сент-Кітс і Невіс, Сан-Марино, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Велика Британія та Північна Ірландія, Сполучені Штати Америки і , звичайно, Україна.
З самого початку війни рф проти України робота українського диппредставництва, спрямована на усунення росії від головування у Комітеті всесвітньої спадщини та скасування рішення про проведення 45-ї сесії КВС у Казані, стала одним з найголовніших пріоритетних напрямів реалізації цілей щодо ізоляції Росії та значного послаблення її потенціалу у міжнародних організаціях.
Відповідно до статті 6.2 Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини «Кожна держава - сторона цієї Конвенції зобов'язується не вдаватися до будь-яких навмисних дій, що могли б завдати прямо чи посередньо шкоди культурній і природній спадщині, зазначеній у статтях 1 і 2, яка розміщена на території інших держав - сторін цієї Конвенції».
Водночас зміна місця проведення сесії КВС – це складне процедурне питання, яке має вирішуватись на позачерговій сесії КВС, для скликання якої необхідно 2/3 голосів членів Комітету. У контексті практичних кроків з боку Постпредства, Групи друзів України в ЮНЕСКО та держав-членів ЄС 1 квітня відбулась робоча зустріч, у ході якої за ініціативи української делегації були вироблені конкретні консолідовані дії, які мають привести до конкретного результату – неможливості продовження роботи КВС під головуванням рф.
Під час зустрічі майже всі країни наголосили на тому, що 45-я сесія КВС не може бути проведена в рф, яка веде війну проти України, і що головування росії в КВС шкодить репутації цього органу і є «скандальним».