Цього дня 1945 року було ухвалено Статут ЮНЕСКО – спеціалізованої установи ООН, місія якої полягає у сприянні зміцненню миру і безпеки шляхом розвитку співробітництва народів у галузі освіти, науки і культури.
Протягом 65 років членства в ЮНЕСКО, що відзначалося 12 травня цього року, Україна завжди була активною учасницею її діяльності та ініціатором багатьох заходів Організації.
І сьогодні, коли ЮНЕСКО проходить непростий процес стратегічної трансформації, Україна підтримує її зусилля з метою забезпечення швидкої та ефективної реакції Організації на нові реалії та виклики сучасного світу.
Україна чотири рази обиралася до керівного органу Організації – Виконавчої ради, останній раз на період до кінця 2017 року.
В умовах незаконної окупації Росією Криму пріоритетним напрямом діяльності України в ЮНЕСКО є використання можливостей Організації для привернення уваги міжнародної спільноти до гострих проблем на території тимчасово окупованого півострова. За ініціативи української делегації Виконавча рада ухвалила вже 11 рішень «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)».
Протягом 2019 року відбулися два візити експертів ЮНЕСКО в Україну з метою збору інформації про ситуацію в тимчасово окупованому Криму у галузі науки та функціонування ЗМІ у рамках першого етапу прямого моніторингу ситуації в АРК та м.Севастополі у сферах компетенції Організації.
Сім українських об´єктів включено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Серед них перлини культурно-архітектурної та природної спадщини – Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра, ансамбль історичного центру Львову, стародавнє місто Херсонес Таврійській, резиденція митрополитів Буковини і Далмації, дерев´яні церкви карпатського регіону, букові праліси і давні ліси Карпат.
До Репрезентативного списку нематеріальної спадщини людства входить українське декоративно-орнаментальне малярство – петриківський розпис.
Два українських міста – Мелітополь та Нікополь – є учасниками Глобальної мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються. Вже багато років Львів є учасником Мережі креативних міст ЮНЕСКО у галузі літератури, цього року до цієї мережі було включено й Одесу.
З 2017 року на базі Малої академії наук України функціонує центр категорії 2 під егідою ЮНЕСКО, що розширює можливості для міжнародної наукової співпраці та популяризації науки серед української молоді.
Цього року транскордонний українсько-польський біосферний заповідник «Розточчя» було включено до Всесвітньої мережі біосферних резерватів програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера».
Україна і надалі продовжуватиме плідну співпрацю з ЮНЕСКО задля впровадження в життя цінностей і принципів Організації.