23 вересня 2019 року в штаб-квартирі ЮНЕСКО відбулась інформаційна зустріч заступника Генерального директора Організації Ф.Е.Матоко з постійними представниками держав-членів, присвячена моніторингу ситуації в тимчасово окупованому Росією Криму у сферах компетенції Організації.
На зустрічі були присутні близько 120 акредитованих при ЮНЕСКО представників постійних місій країн-членів та співробітників Секретаріату Організації.
Ф.Е.Матоко, який є контактною особою Організації з питань запровадження комплексного моніторингу у Криму, офіційно оголосив про запланований на 25-27 вересня ц.р. другий візит моніторингової групи ЮНЕСКО в Україну в рамках започаткованої наприкінці лютого ц.р. першої фази прямого моніторингу ситуації у тимчасово окупованому Криму. Метою візиту, зокрема, стане збирання інформації щодо ситуації в сфері комунікації, інформації, свободи ЗМІ та безпеки журналістів.
У якості доповідачів на зустрічі виступили представники інституційних партнерів ЮНЕСКО - офісів Верховного Комісара ООН з прав людини, Представника з питань свободи преси ОБСЄ, Міжнародного секретаріату ІКОМОС та неурядової правозахисної організації “Amnesty International”. Промовці надали детальну інформацію щодо поточної ситуації у сферах компетенції ЮНЕСКО із наведенням конкретних фактів триваючих порушень прав людини, утисків національних меншин, свободи преси, безпеки журналістів, перешкод у доступі до освіти рідною мовою тощо.
Посол України у Франції, Постійний представник України при ЮНЕСКО О.Шамшур, поінформувавши присутніх про суттєве погіршення ситуації на півострові у всіх сферах компетенції Організації, підкреслив важливість зусиль Секретаріату ЮНЕСКО із забезпечення прямого моніторингу ситуації у Криму. Постійний представник України привітав запланований моніторинговий візит експертів Секретаріату ЮНЕСКО, наголосивши на його важливості у контексті утисків та порушень свободи ЗМІ та безпеки журналістів на Кримському півострові з боку окупаційної влади. Було також висловлено незмінну готовність України до посилення діалогу та взаємодії із Секретаріатом та країнами-членами з метою виконання відповідних рішень Виконради ЮНЕСКО.
Постійний представник Литви при ЮНЕСКО І.Вайсвілайте виголосила спільну заяву від імені 31 країн (це найвищий показник за весь час проведення інформаційних зустрічей). У заяві, серед іншого, вітається започаткування Секретаріатом прямого моніторингу ситуації в тимчасово окупованому Криму та його продовження в рамках запланованого візиту Секретаріату ЮНЕСКО в Україну у вересні ц.р. Країни-підписанти заяви підкреслили, що ЮНЕСКО має продовжувати свою діяльність із проведення моніторингу, керуючись резолюцією ГА ООН A/RES/28/262 від 27 березня 2014 р. «Територіальна цілісність України».
Результати інформаційної зустрічі підтвердили збереження проблематики окупованого Криму у списку ключових пріоритетів діяльності ЮНЕСКО та засвідчили подальше зростання підтримки України у цьому питанні з боку країн-членів Організації.