• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
ЮНЕСКО посилює моніторинг ситуації в окупованому Криму
Опубліковано 29 березня 2019 року о 10:10

28 березня 2019 року у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі відбулась інформаційна зустріч заступника Генерального директора Організації Ф.Е.Матоко з постійними представниками держав-членів, присвячена моніторингу ситуації в окупованому Криму у сферах компетенції Організації.

28 березня 2019 року у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі відбулась інформаційна зустріч заступника Генерального директора Організації Ф.Е.Матоко з постійними представниками держав-членів, присвячена моніторингу ситуації в окупованому Криму у сферах компетенції Організації.

На зустрічі були присутні понад 110 акредитованих при ЮНЕСКО представників постійних місій країн-членів та співробітників Секретаріату Організації. 

Ф.Е.Матоко, якого призначено офіційною контактною особою Організації з питань запровадження комплексного моніторингу у Криму, поінформував про першу фазу прямого моніторингу ситуації на окупованому півострові, започатковану наприкінці лютого ц.р. Заступник Гендиректора ЮНЕСКО  повідомив про моніторинговий візит делегації сектору науки Секретаріату ЮНЕСКО до Києва та про намір продовжити практику тематичних візитів вже до жовтневої 2019 р. сесії Виконради. 

У ході зустрічі виступили представники організацій – інституційних партнерів ЮНЕСКО: менеджер проектів Офісу представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Н.Ебнотер, заступник керівника Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Офісу Верховного Комісара ООН з прав людини Б.Моро, директор “AmnestyInternational Ukraine” О.Покальчук та Директор Міжнародного секретаріату ІКОМОС Г.Юнгенблодт. 

У виступах представників партнерських інституцій було викладено детальну інформацію щодо поточної ситуації в АРК у сферах компетенції ЮНЕСКО. Промовці наголосили на продовженні тенденції погіршення цієї ситуації з моменту підготовки попередніх доповідей. Зокрема, були наведені факти численних порушень прав людини таких як обмеження свободи слова, преси  та зібрань, переслідування журналістів, незаконні затримання та арешти кримськотатарських активістів, утиски національних меншин, подальше обмеження доступу до освіти рідною мовою для українців та кримських татар.

Посол України у Франції, Постійний представник України при ЮНЕСКО Олег Шамшур поінформував присутніх щодо значного погіршення ситуації на півострові у всіх сферах компетенції Організації. О.Шамшур високо оцінив роботу ЮНЕСКО в контексті започаткування прямого моніторингу ситуації в Криму, спрямованого на збір першочергових доказів в Автономній Республіці Крим та м.Севастополі. О.Шамшур зауважив, що перший візит до континентальної України є важливим кроком, який повинен привести до створення всеохоплюючого механізму моніторингу ЮНЕСКО, де основний елемент прямого моніторингу буде ефективно доповнюватися непрямим, заснованим на обміні інформацією з інституційними партнерами ЮНЕСКО, та висловив готовність України до подальшого діалогу з цього питання.

Постійний представник Литви при ЮНЕСКО І.Вайсвілайте виголосила спільну заяву від імені 29 країн, серед яких більшість держави-члени ЄС, а також Австралія, Албанія, Грузія, Канада, Молдова, Норвегія та Чорногорія. У заяві висловлено занепокоєння тривалим погіршенням ситуації, спричиненим російською агресією в Криму. Зокрема, наголошено на системній політиці репресій проти ЗМІ, загрозі безпеки журналістів, впливу мілітаризації на освітні, наукові та культурні інституції, утисках кримських татар, українців та усіх етнічних та релігійних громад. Заява містить заклик до РФ як до окупаційної влади забезпечити доступ міжнародних правових механізмів на територію півосторова у відповідності до резолюцій ГА ООН "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м.Севастополь", включаючи резолюцію 73/263. Підкреслено, що стосовно питання моніторингу ситуації в Криму ЮНЕСКО має продовжувати діяти, керуючись резолюцією ГА ООН A/RES/28/262 від 27 березня 2014 р. «Територіальна цілісність України».   

Результати інформаційної зустрічі підтвердили, що проблематика окупованого Криму знаходиться у центрі пріоритетної уваги Організації та викликає занепокоєння країн-членів. Учасники заходу привітали започаткування прямого моніторингу ЮНЕСКО ситуації в окупованому Криму, наголосили на важливості його продовження та продемонстрували готовність посиленої взаємодії з Україною та підтримки у цьому питанні. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux