У ході зустрічі було обговорено нагальні питання збереження культурної спадщини України на тимчасово окупованій території АР Крим та м.Севастополь, пов’язані з викликами внаслідок порушень російською окупаційною владою міжнародного права, включаючи Конвенції ЮНЕСКО.
Окрему увагу Гендиректора Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) було привернуто до найбільш резонансних випадків таких порушень щодо яких Україна останнім часом зверталась безпосередньо до ІКОМОС, а також до керівництва ЮНЕСКО та Центру всесвітньої спадщини. Зокрема, йшлося про стан збереження об’єкта всесвітньої культурної спадщини «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора» та публікації на сайті РФ щодо «досягнень» в рамках нелегальних розкопок і досліджень на його території; загрозу знищення Ханського палацу в Бахчисараї внаслідок варварських «реставраційних» робіт; нелегальні розкопки пам’ятки «Курган Госпітальний» у Керчі; будівельні роботи, що руйнують медресе та Мечеть Хана Узбека біля Феодосії, а також проблему переміщення культурних цінностей з України до РФ, зокрема, картин з Національної картинної галерії ім.І. Айвазовського у Феодосії.
Було підкреслено важливість реагування та коментарів ІКОМОС щодо вказаних проблем та необхідність більш активної ролі організації у сприянні збереженню цих та інших культурних цінностей України в окупованому Криму.
Представників ІКОМОС було ознайомлено з деталями процесу впровадження моніторингу ситуації в АР Крим та м.Севастополь з боку Секретаріату ЮНЕСКО в рамках практичної реалізації восьми рішень Виконавчої ради ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)». У цьому контексті висловлено сподівання щодо залучення ІКОМОС до комплексного моніторингу.
Відзначивши деякі аспекти компетенції ІКОМОС та проблеми доступу на місця до об’єктів, М.-Л.Лавенір, разом з тим, запевнила, що ІКОМОС уважно вивчить порушені питання та обміркує шляхи свого залучення.
Постійне представництво продовжуватиме діалог з ІКОМОС щодо вищезгаданих проблем, зокрема, у ході наступної інформаційної зустрічі у штаб-квартирі ЮНЕСКО з питань ситуації в окупованому Криму, яку заплановано провести у другій половині березня 2018 р.