Міністерство закордонних справ України вітає опубліковану 25 вересня тематичну доповідь Управління Верховного Комісара ООН з прав людини на тему: «Ситуація з правами людини у тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)». Доповідь є результатом копіткої роботи зі встановлення фактів системних порушень прав людини Російською Федерацією в незаконно окупованому Криму, логічним об’єднанням та узагальненням порушень прав людини, які фіксувалися та документувалися УВКПЛ у період з лютого 2014 по вересень 2017 року.
Масштаб міжнародно-протиправних діянь та правопорушень, що вчиняються російською окупаційною владою в Криму засвідчують зухвале ігнорування Росією своїх міжнародно-правових зобов’язань, які випливають з Гаазьких та Женевських конвенцій. Окрім відверто кримінальних злочинів, що вчиняються окупаційною владою в Криму проти кримських татар, українців та всіх, хто продовжує сміливо виступати проти російської окупації, наводяться конкретні випадки незаконних затримань, примусових зникнень та викрадень, позасудових страт та інших порушень основоположних свобод та прав людини.
Виходимо з того, що доповідь є першим кроком на шляху до системної імплементації положень Резолюції ГА ООН 71/205, яка разом з Резолюцією ГА ООН 68/262 є засадничими документами, що підтверджують територіальну цілісність України, засуджують тимчасову окупацію Росією частини території України – АР Крим та м.Севастополь – та не визнають анексію півострова.
Вкотре наголошуємо, що лише за умови комплексного виконання згаданих Резолюцій ГА ООН та консолідації міжнародного тиску на Росію як країну-окупанта можна досягти часткового покращення ситуації з правами людини, включно із виконанням Росією наказу Міжнародного суду ООН у справі України проти Російської Федерації стосовно застосування Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.
Україна на всіх етапах підготовки доповіді сприяла УВКПЛ та Місії ООН з прав людини в Україні, доклала максимум зусиль для забезпечення доступу експертів Місії на тимчасово окуповану територію Криму. На жаль, всупереч вимогам Резолюції 71/205 та численним закликам міжнародного співтовариства, Російська Федерація і цього разу проігнорувала мандат ООН, внаслідок чого спостерігачі не мали змоги безпосередньо відвідати окуповану територію півострова.
Доповідь розміщена за посиланням http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/Crimea2014_2017_EN.pdf
Забезпечення постійного прямого міжнародного моніторингу ситуації існуючими конвенційними та інституційними органами ООН та інших міжнародних організацій, які, серед іншого, матимуть функцію контролюючого механізму за дотриманням Росією своїх обов’язків як окупаційної влади згідно з міжнародним гуманітарним правом, залишається одним з першочергових завдань міжнародної демократичної спільноти.
Закликаємо Генерального секретаря та Верховного комісара ООН і далі докладати зусиль для повного виконання Резолюції 71/205.
Очікуємо від міжнародного співтовариства продовження системного тиску на Російську Федерацію з метою припинення порушень прав людини та основних свобод в незаконно окупованому Криму, а також де-окупації півострова.