• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
ЗАЯВА МІНІСТЕРСТВА КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ У ЗВ'ЯЗКУ ІЗ ПРОВЕДЕННЯМ 29 ЧЕРВНЯ 2017 РОКУ В ДЕРЖАВНОМУ МУЗЕЇ ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА ІМЕНІ А.С. ПУШКІНА (МОСКВА) ВИСТАВКИ "ПАНТИКАПЕЙ И ФАНАГОРИЯ. ДВЕ СТОЛИЦЫ БОСПОРСКОГО ЦАРСТВА"
Опубліковано 03 липня 2017 року о 20:08

Мінкультури вкрай обурене проведенням виставки  «Пантикапей и Фанагория. Двестолицы Боспорского царства», яка відкрилась 29 червня 2017 року в Державному музеї образотворчого мистецтва імені А.С. Пушкіна (Москва).

Сюжети про відкриття цієї виставки дали всі центральні російські ЗМІ. Детальна інформація про неї розміщена на офіційному сайті мера Москви (https://www.mos.ru/news/item/26007073/).

На виставці представлено 450 експонатів, що розкривають історію Боспорського царства від 7 ст. до н.е. до І ст. н.е. Серед іншого, експонуються археологічні предмети з фондів Східно-Кримського історико-культурного музею-заповідника (м. Керч). В окрему групу виділено «знахідки останніх років».

Відповідне свідчить про цинічне порушення не лише суверенних прав нашої держави, а й положень таких міжнародних актів, як Конвенції про закони і звичаї суходільної війни від 18.10.1907 р., Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 14.05.1954 р., Конвенції про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності від 14.11.1970 р. та  Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини від 16.11.1972 р. і Резолюції Ради безпеки ООН 2347

Відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року та 71/205 від 19 грудня 2016 року, якими підтверджується суверенітет і територіальна цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів, а також рішення 194-ї, 195-ї, 196-ї, 197-ї, 199-ї та 200-ї, 201-ї сесій Виконавчої Ради ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)», ухвалених протягом 2014-2017 років, Російська Федерація як держава, що здійснює тимчасову незаконну окупацію українських територій, має забезпечити виконання своїх зобов’язань згідно з міжнародним гуманітарним правом, міжнародними механізмами захисту прав людини, іншими договірно-правовими інструментами, стороною яких вона виступає.

Культурні цінності, що знаходяться  у музеях Автономної Республіки Крим,  це музейні  предмети, які є невід’ємною частиною державної частини Музейного фонду України і є власністю держави Україна, національним багатством, невід'ємною складовою культурної спадщини України та  охороняються міжнародним та національним законодавством. Незаконно вивезені з території України культурні цінності підлягають поверненню в Україну.

Згідно зі статтею 3 Європейської конвенції про охорону археологічної спадщини кожна держава-член зобов’язується запровадити за допомогою діючих у відповідній державі процедур систему охорони археологічної спадщини, а саме запровадити процедуру видання попереднього спеціального дозволу на розкопки та інші види археологічної діяльності.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про охорону археологічної спадщини» та статті 35 Закону України «Про охорону культурної спадщини» проведення археологічних розвідок, розкопок,  інших земляних робіт на території пам'ятки, охоронюваній археологічній території, у зонах охорони,  в історичних ареалах населених місць, а також дослідження решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею, здійснюється за дозволом, виданим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини яким є Міністерство культури України. А відповідно до статті 15 Закону України «Про охорону археологічної спадщини» дослідник археологічної спадщини зобов'язаний передати всі виявлені під час досліджень археологічні предмети на постійне зберігання визначеній у дозволі установі для занесення до державної частини Музейного фонду України.

Станом на сьогодні жодних звернень стосовно отримання дозволу на проведення археологічних розвідок,  розкопок на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь не здійснювалось та не передавалось до державної частини Музейного фонду України предметів, виявлених  під час археологічних досліджень на території Автономної Республіки Крим. Відтак, проведення будь-яких археологічних досліджень на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь становить порушення норм міжнародного та національного законодавства України.

Згідно стаття 32 «Рекомендації, що визначають принципи міжнародної регламентації археологічних розкопок»  від 05.12.1956 у разі збройного конфлікту, держави-члени ЮНЕСКО, що окупували територію тієї чи іншої держави, повинні утримуватися від проведення археологічних розкопок на окупованій ними території.

Крім цього, відповідно до положень «Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту» 1954 року держава, що здійснює окупацію, зобов’язана забезпечити належну охорону культурних цінностей та повагу до них.

Особливе занепокоєння викликає порушення відповідних міжнародних норм в умовах прийняття Резолюції Ради безпеки ООН 2347 та важливості питань попередження і припинення незаконного обігу культурних цінностей як складової підтримання міжнародного миру та безпеки відповідно до Статуту Організації Об'єднаних Націй.

Міністерство культури вкотре наголошує, що статус об’єктів розташованих на території Автономної Республіки Крим мають виключно статус об’єктів культурної спадщини України.

Міністерство культури України закликає країну  - агресора негайно припинити міжнародні правопорушення, а також вкотре звертається до міжнародних організацій з проханням вжити заходів до країни - порушника.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux