З 17 до 19 травня 2017 року у штаб-квартирі ЮНЕСКО проходила 5-а сесія Допоміжного комітету наради держав-сторін Конвенції 1970 року про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності.
Україну на засіданні представляла заступник Міністра культури України Тамара Мазур.
Під час свого виступу 19 травня ц.р. глава делегації України зазначила, що Україна традиційно надає великого значення культурним цінностям та подає регулярні звіти про заходи, вжиті в рамках виконання Конвенції про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності.
Основну увагу у своєму виступі заступник Міністра культури України приділила численним порушенням з боку Росії положень Конвенції 1970 року, які відбуваються після окупації Автономної Республіки Крим та м.Севастополь. У цьому контексті було наведено приклад незаконного вивезення з Національної картинної галереї у Феодосії (Автономна Республіка Крим) для експонування до Державної Третьяковської галереї у Москві картин І.К.Айвазовського.
„На 4-й сесії Допоміжного комітету наради держав-сторін Конвенції 1970 року російська делегація ввела в оману держави-учасниці Конвенції, зазначивши, що картини будуть повернуті до Феодосії до кінця листопада 2016 року, натомість вони були перевезені на виставку до м .Санкт-Петербург” – наголосила Тамара Мазур.
Серед іншого, глава делегації України поінформувала учасників засідання, що Міністерство культури Російської Федерації розмістило на своєму веб-сайті інформацію про проведення на території Кримського півострова масштабних археологічних робіт, що порушує як національне законодавство України, так і цілу низку норм Конвенції 1970 року.
У цьому контексті заступник Міністра культури України закликала держави-учасниці Конвенції 1970 року об’єднатись заради запобігання зухвалим порушенням Конвенції, а також до співробітництва з метою розробки механізмів захисту прав інших держав-учасниць, які страждають від таких порушень.
Наприкінці свого виступу Тамара Мазур звернулась з проханням до членів Допоміжного комітету включити інформацію, надану українською стороною, до підсумкового звіту за результати сесії, а також розглянути це питання на наступній, 6-й сесії Комітету.