• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
УКРАЇНА ЗАСУДЖУЄ НЕЗАКОННЕ ПРИВЛАСНЕННЯ ТА ВИВЕЗЕННЯ РОСІЄЮ КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ З КРИМУ ТА ЗАКЛИКАЄ МІЖНАРОДНУ СПІЛЬНОТУ ОБ'ЄДНАТИСЯ У ПИТАННІ БОРОТЬБИ ПРОТИ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ДЕРЖАВ-УЧАСНИЦЬ КОНВЕНЦІЇ (ЮНЕСКО, ПАРИЖ, 1970 Р.)
Опубліковано 27 вересня 2016 року о 17:58

У штаб-квартирі ЮНЕСКО (м. Париж, Франція) 26-28 вересня відбувається 4-а сесія Допоміжного Комітету держав-сторін Конвенції про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності.

Україну на засіданні сесії представляє заступник Міністра культури України Тамара Мазур.

 

Під час свого виступу Тамара Мазур зазначила, що Україна традиційно надає великого значення культурному надбанню і розуміє його цінність, регулярно подає звіт про заходи, прийняті у межах виконання Конвенції. Однак, як всім відомо, вже більше 2-х років країна бореться зі збройною агресією Росії на своїй території, і цей конфлікт давно вийшов за межі регіонального, став викликом і загрозою для системи безпеки світу, а сьогодні ще й несе загрозу збереженню національного надбання України.

 

«На цьому поважному зібранні, перед вами усіма хочу наголосити на необхідності продовження консолідованих міжнародних зусиль з метою вирішення питань збереження культурних цінностей на всіх територіях, де має місце збройний конфлікт, або які були протиправно окуповані. Зокрема, для України надзвичайно актуальним є збереження культурних цінностей на території окупованого Криму», - наголосила вона.

 

Тамара Мазур інформувала присутніх про численні порушення Конвенції 1970 року, що допускаються однією з держав-учасників Конвенції, яка стала країною окупантом – Російською Федерацією. Зокрема, після анексії частини української території Росія прийняла нормативні акти, відповідно до яких об’єкти культурного й історичного значення, розташовані на території Криму, відносяться до культурної спадщини Російської Федерації.

 

 «Для України особливо чутливим є незаконне переміщення 38 картин з колекції Національної картинної галереї імені Айвазовського (м. Феодосія, АР Крим) до Росії з метою експонування у Державній Третьяковській галереї (м. Москва, РФ)», - відзначила заступник Міністра культури України.

Російська сторона, намагаючись виправдати таке вивезення і надати йому ознак законності, транслює таку позицію, що відповідно до російського законодавства, яким Росія взяла під свою юрисдикцію культурні цінності України, що залишилися в Криму, всі музейні предмети, які перебувають на зберіганні в музеях Республіки Крим і м. Севастополя, є власністю Російської Федерації і що виставка проводиться на основі угоди між музеями про тимчасове надання картин Державній Третьяковській галереї і після експонування картини повернуться назад до кримських музеїв.

Однак, Міністерство культури України не видавало Свідоцтва на вивезення картин, як це передбачено Конвенцією 1970 року,  до Третьяковської галереї, що само по собі робить таке вивезення абсолютно незаконним. Варто наголосити і на тому, що ні Російська Федерація, ні Автономна Республіка Крим не є власником зазначених картин, які належать до державної частини Музейного фонду України, який є національним багатством, невід’ємною складовою культурної спадщини України».

 

Окрім того, як відмітила Тамара Мазур, порушення Росією Конвенції не обмежуються тільки вивезенням картин, вони носять системний характер. Так, у зв’язку з судовим процесом, ініційованим адміністрацією кримських музеїв під тиском окупаційної влади РФ, досі не повернені до України музейні цінності з фондових колекцій 4 кримських музеїв, які є складовою державної частини Музейного фонду України, що були вивезені до Королівства Нідерланди з метою експонування ще до окупації Криму. На території Криму проводяться незаконні археологічні розкопки, що є прямим порушенням статей 2, 3, 4, 11 Конвенції. Україна наразі не має доступу, але із відкритих джерел постійно отримує інформацію про погіршення стану збереження «Стародавнього міста Херсонес Таврійського та його хори» та ще трьох об’єктів, що включені до попереднього списку ЮНЕСКО.

 

 «Нами постійно відслідковуються факти незаконного переміщення культурних цінностей України з тимчасово окупованої території, а також їх використання з порушенням норм міжнародного права та законодавства України», - сказала вона.

 

З огляду на наведені факти та керуючись статтями 9 і 17 Конвенції , Тамара Мазур від імені України звернулася до всіх держав-учасниць Конвенції із закликом об’єднатися у питанні боротьби проти порушень Конвенції, спільно напрацювати механізми захисту та відновлення порушених прав держав-учасниць Конвенції, які постраждали від невиконання вимог Конвенції.

 

«Крім того, просимо, прийняти резолюцію про вивчення за участі експертів Комітету, інших країн та України ситуації щодо незаконного привласнення та вивезення культурних цінностей України, розташованих на тимчасово окупованій території АР Крим, а також просимо включити до порядку денного 5-ї сесії Допоміжного комітету представлення звіту про результати вивчення цього питання», - підсумувала свою доповідь пані Мазур.

 

Повний текст виступу Т.Мазур: 26092016_Ukraine_statement_4session_1970Convention_2.doc

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux