11 квітня 2016 р. у рамках 199-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО на засіданні Комісії з питань програми та зовнішніх зносин було розглянуто доповідь Генерального директора Організації „Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна) та ухвалено відповідне рішення.
У доповіді (199 ЕХ/5 І (Е)) наведено конкретні факти кричущих порушень прав людини та прав національних меншин, насамперед кримських татар та українців, у сфері компетенції ЮНЕСКО, на основі яких робиться висновок щодо значного погіршення ситуації на тимчасово окупованому РФ півострові.
Ухвалений переважною більшістю голосів (17 – за, 5 – проти) документ „Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна) став уже п’ятим поспіль рішенням Виконавчої ради ЮНЕСКО з моменту незаконної окупації Криму.
Рішення передбачає, що на наступній 200-й сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО Генеральний директор має представити чергову доповідь щодо реалізації попередніх рішень, зокрема щодо створення на інституційному рівні механізму моніторингу з боку ЮНЕСО ситуації в Автономній Республіці Крим..
З презентацією позиції України виступив Постійний представник України при ЮНЕСКО Олег Шамшур, який наголосив, що суттєве погіршення ситуації в Автономній Республіці Крим та м.Севастополь у сферах компетенції ЮНЕСКО робить дедалі нагальнішим створення ефективного механізму моніторингу ситуації на незаконно окупованому півострові, дієвим елементом якого має стати організація місій ЮНЕСКО з метою спостереження ситуації на місці.
На підтримку позиції України виступили делегації США,ЄС, Туреччини. Виступаючі підтвердили відданість положенням резолюції Генеральної асамблеї ООН 68/262 від 27.03.2014 р. «Територіальна цілісність України».
Повний текст виступу Постійного представника України при ЮНЕСКО (англ.мовою): Statement-PD_Ukraine-PX-DR_on_ARC-11_April2016.doc