Шановна пані Генеральний директор,
Під час нашої зустрічі декілька днів тому, я вітав в Вашій особі, як очільника Організації об’єднаних націй з питань освіти, науки і культури, ООН та особисто її Генерального секретаря Бан Кі-Муна за послідовну і виважену позицію щодо необхідності вирішення кризи навколо Криму на основі принципів Статуту ООН і поваги до єдності, суверенітету і територіальної цілісності України.
У ході згаданої зустрічі я інформував Вас про вкрай напружену ситуацію в Автономній Республіці Крим, спричинену грубим порушенням Російською Федерацією базових договорів, що регулюють українсько-російські відносини, у тому числі щодо тимчасового перебування на території України Чорноморського флоту РФ. Адже Росія де-факто розпочала в Криму військову інтервенцію, що несе також пряму загрозу гуманітарного характеру у питаннях збереження культурної спадщини, зокрема, розташованих на півострові українських об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
У цьому контексті Ваше рішення присвоїти почесне звання Посла доброї волі ЮНЕСКО народному артисту Росії Денису Мацуєву - підписанту колективного листа діячів культури Росії на підтримку інтервенціоністської політики вищого російського керівництва щодо України, викликало численні звернення до Постійного представництва України при ЮНЕСКО. Зокрема, представники української громади у Франції та інших країн світу зажадають роз’яснень позиції керівництва Організації з цього питання, оскільки загальновідомо, що головним статутним покликанням ЮНЕСКО якраз і є обстоювання принципів культури миру, виховання молоді в дусі ненасильства та толерантності.
Промовистим свідченням відношення в українському суспільстві до номінанта, який вважає, що майбутнє двох народів «із спільною культурою» має будуватися за допомогою зброї, може, зокрема, слугувати скасування його концерту в Києві, який був запланований на 27 травня ц.р.
Постійне представництво України при ЮНЕСКО висловлює також глибоке розчарування з приводу того, що підписантами вищезгаданого колективного листа діячів культури Росії є, серед інших, Артисти ЮНЕСКО в ім’я миру, представники цієї країни В.Георгіев і В. Співаков.
Шановна пані Генеральний директор,
Не ставлячи, ні в якому разі, під сумнів Ваше право присвоювати почесні звання ЮНЕСКО, Постійне представництво України при ЮНЕСКО звертається до Вас з проханням, враховуючи сучасний зовнішньополітичний контекст та специфіку діяльності ЮНЕСКО, переглянути рішення щодо проведення у штаб-квартирі ЮНЕСКО урочистої церемонії 2 квітня ц. р. з нагоди присвоєння Д.Мацуєву вищезгаданого почесного звання.
З глибокою повагою,
Постійний представник
України при ЮНЕСКО, Посол Олександр Купчишин
Сканована версія листа: letter_1.pdf letter_2.pdf