Постійне представництво України при ЮНЕСКО

, Київ 14:26

Питання моніторингу ситуації у окупованому Криму – серед пріоритетів порядку денного ЮНЕСКО

28 березня, 10:46

26 березня 2018 року у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі відбулась перша інформаційна зустріч обраного наприкінці минулого року нового Генерального директора Організації О.Азулє з постійними представниками держав-членів.

Захід, який викликав непересічну увагу (зустріч відвідало понад 200 акредитованих при ЮНЕСКО представників постійних місій країн-членів та співробітників Секретаріату Організації, у порівнянні із близько 100 учасниками минулорічної інформаційної зустрічі з питань Криму), був присвячений основним пріоритетам діяльності ЮНЕСКО на найближчу перспективу та питанням, що становлять для Організації особливий інтерес: реформування ЮНЕСКО, моніторинг ситуації у  окупованому Криму у сферах компетенції Організації та ініціатива «Відродимо дух Мосула (Ірак)».

Виступаючи на заході з доповіддю про діяльність ЮНЕСКО, спрямовану на запровадження прямого спостереження з порушеннями правової бази Організації на анексованому Росією півострові, О.Азулє високо оцінила взаємодію з Україною у цьому питанні та підкреслила  важливість і складність завдань, що постають перед ЮНЕСКО у цьому контексті, підкресливши, що Секретаріат Організації вперше в історії має справу із завданням подібного масштабу та складності.

Окремо наголошено на ухваленні у листопад минулого року, за результатами кількох раундів консультацій з українською стороною, робочого документа, яким визначаються параметри прямого моніторингу у Криму у сферах відповідальності ЮНЕСКО. Повідомлено, що нині Секретаріат веде роботу з підготовки практичного запровадження такого моніторингу на основі розроблених параметрів. 

У якості доповідачів на зустрічі виступили уповноважений Секретаріату Представника з питань свободи преси ОБСЄ А.Ботагаров, представник Офісу Верховного Комісара ООН з прав людини Д.Бояніч, експерт неурядової правозахисної організації “Amnesty International” Д.Крівошеєв та Директор Міжнародного секретаріату ІКОМОС Г.Юнгенблодт.

Промовці надали детальну інформацію щодо поточної ситуації у сферах компетенції ЮНЕСКО, наголосивши на значному її погіршенні з моменту підготовки попередніх доповідей. Зокрема, представники партнерських інституцій навели конкретні факти цілеспрямованих порушень прав людини та утисків національних меншин, свободи віросповідання, свободи преси та вираження поглядів, безпеки журналістів, доступу до освіти рідною мовою тощо.

Посол України у Франції, Постійний представник України при ЮНЕСКО Олег Шамшур поінформував присутніх щодо значного погіршення ситуації на півострові у всіх сферах компетенції Організації. Олег Шамшур наголосив на необхідності продовження роботи із запровадження механізму безпосереднього моніторингу ситуації у Криму та висловив готовність України до посилення взаємодії на цьому напрямку.

У дискусії взяла участь Постійний представник Литви при ЮНЕСКО І.Вайсвілайте, яка від імені 27 країн, серед яких більшість - 21 держава-член ЄС, а також Австралія, Грузія, Канада, Норвегія, США та Чорногорія, підтвердила незмінну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України у контексті резолюцій ГА ООН A/RES/28/262 від 27 березня 2014 р. «Територіальна цілісність України». Було висловлено занепокоєння погіршенням ситуації у Криму у всіх без виключення сферах компетенції ЮНЕСКО та наголошено на необхідності імплементації рішень Виконавчої ради Організації щодо забезпечення належного моніторингу ситуації з правами людини на півострові.

Крім того, з промовою виступив постійний представник Туреччини при ЮНЕСКО А.Ченгізер, який висловив занепокоєність своєї країни триваючою ситуацією у Автономній Республіці Крим та м.Севастополь, зокрема, щодо численних порушень прав кримських татар та інших спільнот. Наголошено, що Туреччина, на території якої мешкають понад 4 млн. кримських татар,  надалі продовжуватиме підтримувати ЮНЕСКО у напрямку вироблення механізму безпосереднього моніторингу на півострові.

В цілому, захід підтвердив важливе місце, яке посідає проблематика окупованого Криму у списку пріоритетів ЮНЕСКО та налаштованість її нового керівництва на посилення взаємодії з Україною у запровадженні дієвого міжнародного контролю над ситуацією на півострові в рамках мандату ЮНЕСКО. Інформаційна зустріч також засвідчила зростання підтримки України у цьому питанні з боку країн-членів найбільш представницької міжнародної організації системи ООН.

Останні новини

Виконавча рада ЮНЕСКО ухвалила рішення «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)» | 12 квітня, 10:59

11 квітня 2018 р. в рамках 204-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО на засіданні Комісії з питань програми та зовнішніх зносин було ухвалено дев’яте поспіль рішення «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)».

Заступник Міністра закордонних справ України С.О.Кислиця взяв участь у міжнародній конференції «Деокупація Криму: коли і як» | 06 квітня, 11:16

Ситуація у галузі прав людини в окупованому Криму, протидія знищенню кримськотатарської спадщини - Бахчисарайського палацу та міжнародна підтримка України на шляху боротьби за відновлення територіальної цілісності стали головними темами міжнародної конференції «Деокупація Криму: коли і як», проведеної 5 квітня в Лісабоні Посольством України в Португалії в рамках ініційованої Президентом України міжнародної платформи «Друзі деокупації Криму».

ЮНЕСКО констатує погіршення ситуації в окупованому Криму | 27 березня, 10:53

Секретаріат ЮНЕСКО оприлюднив доповідь Генерального директора Організації на виконання рішення Виконавчої ради ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації  в Автономній Республіці Крим (Україна)», у якому йдеться про погіршення ситуації на території тимчасово окупованого Росією Криму у сферах компетенції ЮНЕСКО.

За допомогою ЮНЕСКО маємо зупинити варварські дії окупаційної влади Криму, спрямовані на знищення культурного і духовного символу кримськотатарського народу – Бахчисарайського палацу | 07 березня, 15:32

Практична співпраця і залучення Організації до підтримки зусиль України у питанні захисту і збереження культурної спадщини України на тимчасово окупованій території Криму, протидії знищенню перлини кримськотатарської спадщини - Бахчисарайського палацу стала основною темою у ході візиту до ЮНЕСКО заступника Міністра закордонних справ України, Голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Сергія Кислиці 6 березня 2018 р.

Підписано Угоду про створення на базі Національного центру «Мала академія наук України» центру категорії 2 ЮНЕСКО | 02 березня, 19:55

1 березня 2018 року у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі відбулась офіційна церемонія укладення Угоди між урядом України та ЮНЕСКО про створення на базі Національного центру «Мала академія наук України» центру категорії 2 ЮНЕСКО.